Co znát než si vezmete půjčku

V tomto článku nebudeme radit kde si vzít půjčku, ale podíváme se na to jak ji vybrat a ještě přesněji jak při výběru nesáhnout vedle. Je až s podivem kolik lidí se nedrží „obyčejného“ zdravého rozumu a podepíší smlouvu kde komu. A pak se nestačí divit co následuje.

Nepůjčujte si zbytečně

Na první pohled banální a přesto důležitou otázkou je zda půjčku vůbec potřebujete. Opravdu si ji položte. Nový mobil nebo televize jsou věci bez kterých se každý obejde. Mobil můžete ztratit a z nové televize se radost po pár týdnech vytratí. Dluh Vám, ale zůstane. Půjčku si berte jen opravdu v těch nejnutnějších případech.

Jak při výběru postupovat

Pokud dojdete k závěru, že si půjčit opravdu potřebujete dodržte pár zásad. Když Vám něco není jasné nebo se Vám něco nezdá nepodepisujte. To je základní poučka a rada, která funguje. Možná to vypadá opět vypadá banálně, ale je to tak a není dobré to podceňovat. Může to být třeba jedna nenápadná věta ve smlouvě, která spolehlivě zadělá na pořádné problémy na dlouhá léta.

Nepospíchejte a nechte si vše dopodrobna vysvětlit. Když to člověk na druhé straně stolu nebo telefonu nedokáže nebo z nějakého důvodu nechce udělat rozlučte se s ním. Pokud se Vám cokoliv nezdá nebo pojmete sebemenší podezření nic nepodepisujte a najděte si jinou firmy. Na trhu půjček je jich opravdu hodně. Jsou i nové možnosti v podobě půjček od soukromých osob kde člověk samozřejmě také musí jednat obezřetně.

Čas na rozmyšlenou

Vždy je dobré když máte dostatek času na jakékoliv rozhodnutí. V rozhodování o financích to platí stejně. Vše je potřeba zvážit a dobře rozmyslet. Pokud Vám někde nechtějí dát čas na rozmyšlenou a naléhají na podepsání smlouvy již při prvním setkání je to jasný signál, že něco nejspíš nebude v pořádku.

RPSN

Nevybírejte jen podle toho kolik tzv. přeplatíte. Není to relevantní údaj. Ovlivňuje to nejen výše půjčky a doba po kterou se má splácet. Orientujte se na RPSN. To především vypovídá o tom kolik Vás vše opravdu bude stát.

Pozor na poplatky

Přestože vše vypadá skvěle a RPSN není závratně vysoké je vždy riziko v poplatcích. Někdy mohou být za zcela nečekané kroky nebo úkony. I zde platí řádně prostudovat smlouvu včetně případných dodatků.

Půjčka na půjčku

Nikdy to nedělejte. Nikdy si nepůjčujte za účel splacení jiného dluhu. Těžko se radí jak z toho ven, ale další půjčka braná za účel splacení té předchozí je cesta do dluhového pekla. Jestli máte více úvěrů zkuste je například konsolidovat.

Co závěrem

Pokud hledáte vhodnou půjčku je rada nezadlužovat opravdu radou nad zlato. Ale když si budete půjčku brát vzpomeňte si na to co zde bylo napsáno a hlavně se tím řiďte.

Sdílet na: FacebookTwitterGoogle+