Jak najít levného a spolehlivého dodavatele plynu

Pokud topíte plynem, zcela určitě vás zajímá způsob, jak změnou dodavatele ušetřit až několik tisíc korun ročně. Abyste však skutečně ušetřili, je dobré vědět, na co si dát při výběru dodavatele pozor. Jak poznat, který dodavatel plynu je spolehlivý a přitom levný?

Vytápění zemním plynem je významnou položkou v rozpočtu

Ať už máte byt či dům, patří vytápění plynem k dražším způsobům vytápění. Vaše náklady na topení jsou vyšší než u centrálně vytápěných bytů, stejně jako domů využívajících jako topivo uhlí. Levnější než plyn je také vytápění dřevem nebo pomocí tepelného čerpadla.

Naopak dražší je vytápění elektřinou, ať už se jedná o přímotop (nejdražší způsob vytápění vůbec) nebo akumulaci. Pokud neuvažujete o tom, že změníte způsob vytápění na některý z levnějších způsobů, nebo změna není možná, je na místě úvaha o snížení nákladů na vytápění jinou cestou. Jednou z nich je právě změna dodavatele plynu.

Proč nevybírat jen podle ceny

Právo zvolit si dodavatele plynu má každý odběratel již od roku 2007, přitom platí, že vhodným výběrem dodavatele lze ušetřit až tisíce korun ročně. Na trhu působí desítky celorepublikových dodavatelů plynu a ještě větší množství obchodníků s plynem, tedy těch subjektů, které mají licenci na obchod s plynem s možností dodávat plyn zákazníkům včetně domácností. Aktuální seznam dodavatelů i obchodníků je k dispozici na stránkách Energetického regulačního úřadu (www.eru.cz).

Pokud se budete orientovat jen podle ceny, může se stát, že vyberete nespolehlivého dodavatele. Kvalita poskytovaných služeb je totiž neméně důležitým parametrem – nejedná se jen o již zmíněnou spolehlivost, ale také o celkové obchodní podmínky a například kvalitu klientského servisu. Dodavatel plynu může snížit své provozní náklady, a tím i výslednou cenu tím, že zákazníkům nenabídne možnost navštívit pobočku, protože žádnou nemá. Případné problémy pak budete muset řešit telefonicky nebo e-mailem, přičemž zákaznické linky mohou být zpoplatněny.

Co všechno při výběru dodavatele plynu zvážit

První krok, který byste neměli opomíjet, je zjistit si reference o daném dodavateli. Jsou s ním ostatní zákazníci spokojeni? Je opravdu spolehlivým dodavatele, nebo jsou s dodávkou plynu či vyřizováním klientských požadavků problémy?

Dále by vás mělo zajímat, s jakými obchodními podmínkami podpisem smlouvy souhlasíte. Obchodní podmínky totiž tvoří druhou stranu stejné mince, kdy tu první tvoří cena. Všímejte si detailů, jako je již zmíněný zákaznický servis, pobočková síť, ale také naprosto zásadních věcí, jakými je druh smlouvy.

Pokud podepíšete smlouvu na dobu určitou, získáte pravděpodobně velmi výhodné podmínky. Smlouvy ale jen tak nevypovíte (bez sankcí) a navíc po uplynutí stanovené doby vám může dodavatel podmínky změnit. Výhodnější je vždy smlouva na dobu neurčitou, kterou můžete ve výpovědní lhůtě vypovědět.

Nikdy se nenechte zlákat k podpisu smluv u podomních prodejců. Přibývá případů, kdy se obchodní zástupci prezentují jako zástupci dodavatele, a chtějí od klientů předložit faktury nebo vyúčtování za poslední dobu. Dodavatelé však ke klientům posílají své zástupce jen za účelem odečtení stavu plynoměrů, a proto je již tento úvodní kontakt nekalou obchodní praktikou.

Pokud přistoupíte na to, že budete s podomním prodejcem jednat, ověřte si nejprve jeho totožnost – nechte si předložit doklad totožnosti a ověřte si u dané společnosti, že je skutečně jejím zástupcem. Podomní prodej čehokoli přináší klientům značná rizika, jednejte s prodejcem vždy na chodbě, nikoli uvnitř vašeho bytu.

V neposlední řadě nezapomínejte na to, že vybrat spolehlivého a levného dodavatele plynu vás bude stát čas a energii. Proto nikdy nepodepisujte žádné dokumenty hned poté, co si je přečtete, nechte si čas na rozmyšlenou. Jediný, kdo z vašeho unáhleného rozhodnutí profituje, je vždy obchodník.

Pokud je předložená nabídka opravdu zajímavá a výhodná, bude zajímavá a výhodná i po několika dnech, které věnujete srovnání s jinými nabídkami. Proto postupujte s rozvahou, abyste změnou dodavatele plynu skutečně ušetřili.

Sdílet na: FacebookTwitterGoogle+